Głośniki

Jako część głośnika, która faktycznie wytwarza słyszalny dźwięk, zastosowanie odpowiednich jednostek napędowych jest absolutnie niezbędne do stworzenia produktu o naprawdę wysokiej rozdzielczości. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jak PMC opracowuje te wysoce precyzyjne i zaawansowane komponenty, aby optymalnie działały w naszych konstrukcjach ATL.

Przetworniki basowe i ATL

Obudowy głośników z linią transmisyjną zachowują się w bardzo odmienny sposób od większości konstrukcji portowanych i zamkniętych, i oddziałują z odpowiadającymi im jednostkami napędowymi w bardzo złożony sposób. W związku z tym, cele projektowe i parametry wymagane dla jednostki napędowej basu przeznaczonej dla głośnika z linią transmisyjną są bardzo różne od tych określonych dla większości innych konstrukcji. Aby osiągnąć te specyficzne wymagania i uzyskać najlepszą wydajność z naszych obudów linii transmisyjnej, PMC projektuje i optymalizuje każdy pojedynczy przetwornik basowy, który stosujemy w połączeniu z przeznaczoną dla niego obudową, zapewniając, że obie jednostki będą optymalnie współpracować, dając najlepszą możliwą wydajność basu z głośnika.

Parametry jednostki napędowej

Mierzymy szereg parametrów jednostki napędowej w sposób szybki i nieniszczący, wykorzystując sterowany programowo laserowy czujnik przemieszczenia. Pozwala to na optymalizację jednostki napędowej poprzez iteracyjny projekt, aby lepiej zintegrować ją z przewidzianą szafą ATL. Laserowy czujnik przemieszczenia pozwala nam również na pomiar efektywności sprzężenia jednostki napędowej z ATL (interakcja pomiędzy jednostką napędową a ATL) i stworzenie metryki efektywności ich współpracy. Mierząc ilość wyjścia akustycznego z otworu ATL dla danego skoku wejścia jednostki napędowej, możemy ocenić jak efektywnie jednostka napędowa jest sprzężona z powietrzem wewn±trz ATL i dostosować parametry konstrukcji w celu maksymalizacji tej efektywności, dając naszym zestawom głośnikowym najlepsze możliwe poł±czenie rozci±gnięcia basu, przestrzeni nad głow± i niskich zniekształceń.

Średnie/wysokie przetworniki częstotliwości

Wszystkie przetworniki średnio- i wysokoczęstotliwościowe w produktach PMC to konstrukcje z miękką kopułką, co zapewnia spójność zachowania i jakości dźwięku we wszystkich naszych produktach. Głośniki wysokotonowe z miękką kopułką stały się najbardziej popularną konstrukcją w branży z bardzo dobrych powodów - mają niską masę ruchomą, co pozwala na uzyskanie wysokiej czułości i doskonałej charakterystyki w dziedzinie czasu, bez zwisu i dzwonienia. Mają doskonałe tłumienie na membranie, co oznacza, że nie ma ostrych załamań, które są często spotykane w sztywnych kopułkach lub stożkach, dając bardzo naturalną i gładką prezentację audio bez męczącego kurczenia się lub krawędzi dźwięku.

Większość producentów stosuje membrany kopułkowe tylko w swoich jednostkach napędowych wysokich częstotliwości, ponieważ istnieje znaczny koszt i złożoność związana z projektowaniem i produkcją większych kopułkowych przetworników średniotonowych. Jednakże w PMC zdaliśmy sobie sprawę, że potencjalne korzyści, jakie może przynieść duża, miękka kopułka średniotonowa, są warte zwiększonej złożoności i wyzwań związanych z jej opracowaniem, dlatego też we wszystkich naszych produktach 3-drożnych stosujemy zaprojektowane przez siebie miękkie kopułki średniotonowe, posuwając się nawet do tego, że nasz słynny przetwornik PMC75 produkowany jest całkowicie we własnym zakresie.

Dlaczego warto stosować kopułkę zamiast stożka?

Istnieje wiele korzyści wynikających z zastosowania miękkiej kopułki głośnika średniotonowego w porównaniu do równoważnej konstrukcji ze sztywnym stożkiem:

Cewka głosowa o dużej średnicy zamocowana na krawędzi kopułki zapewnia doskonałą kontrolę i obsługę mocy w porównaniu z małą cewką głosową zamocowaną w centrum stożka. Masa ruchoma membrany będzie znacznie niższa niż w przypadku równoważnego stożka głośnika średniotonowego, co pozwala na uzyskanie znacznie większej czułości i bardziej kontrolowanego ruchu. Również charakterystyka promieniowania kopułki średniotonowej różni się od charakterystyki stożkowej jednostki napędowej, dając gładszą, szerszą dyspersję w zakresie średnich i wysokich częstotliwości, niż może to osiągnąć przetwornik stożkowy.

Falowody - dlaczego je stosujemy?

Falowód to struktura, która jest umieszczona wokół przedniej części jednostki napędowej w celu kształtowania, lub prowadzenia fal dźwiękowych wytwarzanych przez membranę jednostki napędowej, zapewniając, że opuszczają one głośnik w sposób jednolity we wszystkich kierunkach, dając gładszą, szerszą dyspersję. Falowód może również pomóc w dopasowaniu impedancji promieniowania membrany jednostki napędowej do impedancji otaczającego ją powietrza, umożliwiając jej skuteczniejsze sprzężenie z powietrzem i poprawiając wydajność głośnika. W rezultacie otrzymujemy głośnik o większej czułości i bardziej naturalnej, bezwysiłkowej prezentacji muzyki, która jest spójna w szerokim obszarze odsłuchu..

Większe profesjonalne kolumny PMC są znane ze swoich średniotonowych przetworników kopułkowych, które dostarczają krytycznych szczegółów i realizmu w zakresie wokalnym i instrumentalnym. Trójdrożny model ci140 jest jedynym modelem w nowej serii ci, wyposażonym w przetwornik średniotonowy, który został wykonany na zamówienie dla tego okrętu flagowego. Całkowicie nowa 50mm (2") kopułka wyposażona jest w technologię n-compass™ - nową geometrię kołnierza dyspersyjnego zapewniającą płaską odpowiedź częstotliwościową i fenomenalną wydajność poza osią. Dzięki temu przetwornik jest idealny do umieszczenia w poziomie lub pionie, jak w kinowym systemie LCR, zapewniając identyczne wrażenia dźwiękowe z każdej pozycji odsłuchowej. Szeroki obraz dźwiękowy tworzony przez jednostkę średniotonową zapewnia niezrównaną czystość i realizm wokali i instrumentów, utrzymując dialog oddzielony od partytury w celu uzyskania "prawdziwego" doświadczenia filmowego.

Midrange dispersion patterns

Głośnik standardowy

Seria PMC ci z technologią n-compass; rozszerzenie dyspersji średnich tonów dla spójnego, wciągającego doświadczenia w całym środowisku odsłuchowym