Źródłem legendarnego, naturalnego, realistycznego brzmienia PMC jest technologia Advanced Transmission Line (ATL) obciążająca bas, profesjonalnie sprawdzona na całym świecie. Dowiedz się więcej poniżej z laboratorium technicznego PMC.

Jak działa linia transmisyjna?

Linia transmisyjna umieszcza jednostkę napędową na końcu długiego, wysoce wytłumionego tunelu, który pochłania całą niepożądaną energię średnich i wysokich częstotliwości, która jest wypromieniowywana z tyłu przetwornika, ale pozwala najniższym częstotliwościom wyjść z linii w fazie z promieniowaniem przednim jednostki napędowej, znacznie zwiększając jej wydajność w zakresie basu. Linia transmisyjna jest efektywna w szerokim paśmie około dwóch oktaw, skupionym wokół głównej częstotliwości rezonansowej linii, i w tym obszarze kontroluje ruch jednostki napędowej, ogromnie obniżajśc zniekształcenia i podnosz±c maksymalny możliwy poziom wyjściowy. Częstotliwość rezonansowa linii transmisyjnej jest określona przez długość akustyczną linii i jest to częstotliwość, przy której jedna czwarta długości fali jest równa długości akustycznej linii transmisyjnej.

Projektowanie głośników z linią transmisyjną wymaga zbalansowania wielu złożonych parametrów i zmiennych, od parametrów jednostki napędowej, do długości linii, powierzchni, stożka i profilu, umieszczenia pianki, grubości i specyfikacji itp. Wszystkie te parametry wpływają na siebie w skomplikowany sposób, co oznacza, że wszystkie muszą być brane pod uwagę i optymalizowane razem, aby osiągnąć idealny rezultat. Koszty i trudności związane z osiągnięciem tego celu sprawiają, że PMC jest jedną z niewielu firm, które z powodzeniem opracowują głośniki do linii transmisyjnych.

Co sprawia, że ATL jest zaawansowany?

Głośniki z linią transmisyjną nie są nowym pomysłem i istnieją od lat 30-tych XX wieku, chociaż zostały spopularyzowane przez Bailey'a w latach 60-tych. Jednak wczesne głośniki z linią transmisyjną były nieporęczne i miały wiele problemów, takich jak niekontrolowane rezonanse, słabe sprzężenie pomiędzy jednostką napędową a linią transmisyjną, niezoptymalizowane rozmieszczenie jednostek napędowych/wietrzników itp.

PMC poświęciło ogromną ilość czasu i pieniędzy na badania i rozwój koncepcji głośników z linią transmisyjną w celu wydobycia pełnego potencjału tych konstrukcji. Naszym pierwszym poważnym osiągnięciem była specyfikacja pianki absorbującej, której używamy do wyłożenia naszych obudów. Dała nam ona dokładnie taką kombinację absorpcji średnich i wysokich częstotliwości, wraz z kontrolą rezonansów niskich częstotliwości i zdolnością do zmiany pozornej długości akustycznej obudowy poprzez efektywne spowolnienie prędkości dźwięku przechodzącego przez piankę. Rozwinęliśmy również zastosowanie rezonansowych komór pochłaniających w obudowie, aby umożliwić dalszą kontrolę określonych, niepożądanych częstotliwości rezonansowych, redukując zniekształcenia i zwiększając liniowość naszych głośników ...

... Niedawno opracowaliśmy odpowietrznik laminair, który działa w celu wygładzenia powietrza wypływającego z końca linii transmisyjnej poprzez podzielenie go na wiele kanałów o większej średnicy hydraulicznej, co skutkuje znacznym zmniejszeniem turbulencji w obrębie przepływu powietrza. W rezultacie możemy teraz odtwarzać czystszy, głośniejszy bas bez niepożądanego szumu "chuffing".

Przy projektowaniu jednostek napędowych dla każdego nowego produktu/linii głośników wkładany jest znaczny wysiłek badawczo-rozwojowy. Ponieważ parametry linii transmisyjnej wpływają na zachowanie jednostki napędowej i odwrotnie, jest niezwykle istotne, aby obudowa i jednostka napędowa były opracowane w tandemie, w celu uzyskania jak najlepszej wydajności produktu końcowego. Obudowy z linią transmisyjną działają również lepiej przy bardzo odmiennym zestawie parametrów jednostki napędowej niż w przypadku większości zamkniętych i portowanych konstrukcji głośnikowych. Aby to osiągnąć, każda jednostka napędowa zastosowana w produkcie PMC jest projektowana przez PMC na zamówienie, a wiele z nich jest w pełni budowanych we własnym zakresie.

Głębszy bas z mniejszej obudowy

W zakresie częstotliwości, w których linia transmisyjna jest aktywna, powietrze wewnątrz linii faktycznie usztywnia się i sprzęga z tylną częścią stożka jednostki napędowej (w ten sposób ruch stożka jest kontrolowany przez linię transmisyjną). Gdy tak się dzieje, pozorna masa ruchoma stożka ulega znacznemu zwiększeniu, obniżając tym samym efektywną częstotliwość rezonansową jednostki napędowej. Efektem tego jest to, że głośnik może teraz produkować znacznie głębszy bas, z większym zapasem wysokości i mniejszymi zniekształceniami, niż byłoby to możliwe z tej samej jednostki napędowej w obudowie zamkniętej lub z portem.

Ponieważ linia transmisyjna jest tak dobrze wytłumiona pianką akustyczną w celu pochłonięcia niepożądanych średnich i wysokich częstotliwości promieniowanych do obudowy, jakość basu wytwarzanego przez głośnik z linią transmisyjną jest również niewiarygodnie dokładna i dobrze wytłumiona, ze znacznie lepszą charakterystyką w dziedzinie czasu niż jest to widoczne w większości prostych głośników z portem.

Ta sama charakterystyka częstotliwościowa na wszystkich poziomach głośności

portem wykorzystują do zwiększenia pasma przenoszenia basów, linia transmisyjna nie zmienia swojej efektywności wraz z poziomem sygnału. Głośnik z portem będzie tracił basy przy niskich poziomach sygnału, ponieważ port nie stanie się wydajny i aktywny dopóki do systemu nie zostanie wprowadzona znaczna ilość energii. To dlatego wiele głośników z portem nie "ożywa", dopóki nie zostaną dość głośno podkręcone. I odwrotnie, głośnik z linią transmisyjną zachowa swoją pełną, rozszerzoną charakterystykę częstotliwościową na wszystkich poziomach odtwarzania, co oznacza, że można mu zaufać w kwestii zapewnienia całkowicie dokładnego dźwięku od intymnych, niskopoziomowych sesji monitorowania do pełnego odtwarzania poziomu referencyjnego.

Komory akustycznie pochłaniające

Podczas gdy wykorzystujemy wysoce wyspecjalizowane pianki akustyczne do pochłaniania niepożądanych rezonansów i promieniowania tylnego w naszych obudowach głośnikowych ATL, czasami stwierdzamy, że istnieje szczególna częstotliwość rezonansowa, która wymagałaby nadmiernej ilości pianki do całkowitego wytłumienia, co prowadziłoby do zbyt suchej odpowiedzi basowej głośnika. W takich przypadkach, możemy wykorzystać komory pochłaniające rezonans w obudowie, aby wycelować w konkretne częstotliwości, które chcemy kontrolować. Komory te mogą być precyzyjnie dostrojone do określonych częstotliwości i mogą skutecznie usunąć te niepożądane częstotliwości z wyjścia ATL, prowadząc do całkowicie czystego, niepodbarwionego dźwięku z głośnika.

Niższe zniekształcenia

Absorpcja akustyczna w obrębie linii transmisyjnej oznacza, że żadna energia średnich lub wysokich częstotliwości nie jest ponownie wypromieniowywana przez membranę z obudowy. To oraz fakt, że nie ma nadmiernego ciśnienia wstecznego w obudowie, które uniemożliwiałoby swobodny ruch membrany przy średnich i wysokich częstotliwościach, oznacza, że głośniki z linią transmisyjną mogą zapewnić niewiarygodnie przejrzyste i niepodbarwione szczegóły w zakresie średnich częstotliwości oraz bezwysiłkową, nieskrępowaną prezentację muzyki.

Ponadto, ponieważ ruch membrany jest kontrolowany przez linię transmisyjną przy najniższych częstotliwościach, następuje znaczna redukcja wychylenia przetwornika dla danego poziomu mocy basu. To znacząco obniża zniekształcenia przy niskich częstotliwościach, ponieważ nieliniowo¶ć przy dużym wychyleniu przetwornika jest najbardziej znaczącą przyczyną zniekształceń przy niskich częstotliwościach.

Laminair - wygładzanie przepływu powietrza

Aerodynamiczny otwór wentylacyjny Laminair™ PMC przenosi wydajność audio na wyższy poziom, poprzez zastosowanie zasad aerodynamiki ATL z inżynierii wyczynowej stosowanej od F1 do Le Mans i stworzenie jeszcze gładszego, laminarnego przepływu powietrza na wyjściu z linii transmisyjnej.

Konstrukcje ATL obejmują powietrze poruszające się z dużą prędkością i pod ciśnieniem.Zmniejszenie turbulencji i oporu na wylocie ATL zmniejsza opór, zwiększa wydajność, eliminuje szum powietrza i zapewnia bas z najwyższym timingiem i najszerszym możliwym zakresem dynamiki.Połączenie ATL i Laminair przenosi jakość dźwięku na niezrównane nowe wyżyny:

Zaawansowana konstrukcja obudowy

Integralność strukturalna i dokładność są najbardziej kluczowymi elementami podczas tworzenia każdej obudowy głośnikowej, a dzięki holistycznemu podejściu PMC do projektowania każdy element został uwzględniony w celu zwiększenia wydajności. Zarówno obudowa jak i obudowa zaawansowanej linii transmisyjnej ATL™ to precyzyjnie obrobione panele z wysoce wyspecjalizowanego materiału HDF, niektóre o grubości aż 40mm. W przypadku modeli fornirowanych przez konsumentów, są one przygotowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz z okleiną, która gwarantuje ich stabilność i długą żywotność.

Dokładność połączeń, wraz z nowoczesnymi środkami wiążącymi, tworzy jedną jednorodną, nieskazitelną strukturę, która działa jako idealna, obojętna platforma dla jednostek napędowych, aby dostarczyć czysty, niepodkolorowany dźwięk.